Carbon Footprint Challenge Awards

Zmiany klimatyczne stawiają przed każdym z nas ogromne wyzwania. Także biznes będzie musiał stawić czoła ogromnej odpowiedzialności związanej ze zmniejszeniem naszego globalnego śladu węglowego. Potrzebna jest nie zmiana, ale transformacja – aby się ona powiodła biznes potrzebuje inspiracji i przykładów godnych naśladowania. Właśnie dlatego podczas pierwszej odsłony Carbon Footprint Summit, 10 października 2020 w Krakowie, odbyło się rozdanie Carbon Footprint Challenge Awards, gdzie nagrodziliśmy firmy, które wyróżniły się wyjątkowymi działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz środowiska. 

Jak wybraliśmy zwycięzców? 

Od początku roku nasz zespół prowadził proces, który nazywamy ‘zielonym audytem’. Przeanalizowaliśmy ponad 1500 przedsiębiorstw pod kątem działań pro-środowiskowych i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju. Szczególną uwagę zwróciliśmy na działania, które pozorują aktywności pro-środowiskowe, jednak mają na celu jedynie tuszowanie negatywnego wpływu na klimat. Dokładna analiza pozwoliła nam wybrać partnerów wydarzenia i upewnić się, że na Carbon Footprint Summit nie ma miejsca na greenwashing (tutaj możecie przeczytać więcej o naszym zielonym audycie). Z grona partnerów wybraliśmy tych, którzy szczególnie wyróżnili się w analizie i postanowiliśmy nagrodzić ich w kilku kategoriach.

Kim są zwycięzcy? 

W kategorii “Funkcjonalność w organizacji redukująca ślad węglowynagrodziliśmy firmę Columbus Energy za rozwiązanie do podpisywania dokumentów elektronicznych Green Print, które ogranicza ślad węglowy organizacji nawet o 4 tony CO2 rocznie (więcej: Green Print – podpisywanie umów bez ani grama papieru).  

Kolejną kategorią jest “Rozwiązanie w przestrzeni miejskiej redukujące ślad węglowy”, gdzie nagrodę otrzymała firma SEEDiA za innowacyjne technologie, w szczególności za ławkę solarną. Pozwala ona mieszkańcom korzystać z czystej energii do ładowania urządzeń elektronicznych oraz korzystania z internetu, obniżając tym samym emisję CO2. 

Saule Technologies zostało nagrodzone w kategorii “Technologia przyszłości redukująca ślad węglowy”. Firma produkuje ultracienkie, elastyczne ogniwa słoneczne za pomocą metody druku atramentowego. Technologia ta bazuje na perowskitach i może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach – na meblach miejskich, dachach czy nawet pojazdach, sprawiając, że czysta energia ze słońca stanie się jeszcze bardziej powszechna.  

Zwycięzcą w kategorii “Inspiracja do zmiany” został Janus Kahl za stworzenie sieci partnerskiej wspierającej zrównoważone technologie – South Poland Cleantech Cluster. Inicjatywa ta ma na celu wprowadzanie technologii oraz usług cleantech do różnych sektorów i łańcuchów wartości. 

W kategorii “Dekarbonizacja mobilności” nagrodziliśmy dwie firmy. Opel otrzymał nagrodę za dążenie do elektryfikacji marki (więcej: Zrównoważony transport według Opla). Nexity wyróżniliśmy za pracę na rzecz rozpowszechniania usług związanych z elektromobilnością, takich jak sieci ładowarek. Zapragnęliśmy nagrodzić naszych zwycięzców w sposób szczególny i jednocześnie taki, który odzwierciedla nasze wartości. Statuetki które przyznaliśmy w każdej kategorii zostały więc wykonane przez lokalnego rzemieślnika, pana Bolesława Stopę (http://www.witraze.nowytarg.pl/), z wykorzystaniem szkła z recyklingu oraz kawałka węgla, niosącego symboliczne dla działalności naszej fundacji znaczenie.

Zdjęcie autorstwa Mihalyi Horvath: https://www.instagram.com/horvathphotopl/

https://www.horvathphoto.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish